شگفتی های کیهان در یک کتاب

مشخصات کلی کتاب شگفتی های کیهان عبارتست از :

نام اصلی : Wonders of the universe

نوشته: برایان کاکس و اندرو کوئن

ترجمه: محمد اسماعیل فلزی

انتشارات: مازیار

موضوع: کیهان شناسی، شگفتی های کیهان، منظومۀ شمسی

چاپ اول، ۱۳۹۲

تعداد صفحه: ۲۸۰ + CD تصاویر کیهانی

وب‌سایت ناشر: www.mazyarpub.com

قیمت: ۱۲۰۰۰ تومان

 

طی تاریخ انسان همواره به آسمان نگریسته و درپی شناخت معانی نهفته در افلاک بوده است.

 

 

 با نگریستن به آینده و بررسی شگفتی های کیهان در می یابیم که طبق نسبیت اینشتین درباره گرانش که کامل ترین تبین ما از ساختار عالم است جهان سرانجام تباه شده و به سیاهچاله تبدیل خواهد شد. بقایای در هم ریخته درخشان ترین ستارگان منتهای فهم ما از قوانین فیزیک و شگفتی های کیهان هستند. این همان حدی است که هر دانشمندی در آرزوی رسیدن به آن است. ممکن است در نظر برخی از افراد ، دانش ، مجموعه اطلاعات ما از کیهان باشد: کتابخانه بزرگی از دانسته ها. اما دانش تلاش در مرز بین معلوم و مجهول است. با ایستادن بر شانه غول ها می توانیم چشم های آکنده از حیرت خود را باز کنیم و بدون هراس به درون تاریکی چشم بدوزیم. امید هر دانشمندی این است که با کشف پدیده های تازه، نظریه های قدیمی باطل و نظریه های جدیدی جایگزین آنها شود. کتابخانه بزرگ ما مدام دارد بازنویسی می شود، هیچ کتاب مقدسی و بدون تغییری در این کتابخانه نیست؛ حقایق غیر قابل خدشه و قطعی در آن یافت نمی شوند، مطالب مندرج در آن صرفا بهترین توصیف ممکنی هستند که با توجه به واقعیت های موجود می توانیم ارائه دهیم.

 

کیهان یا عالمی که علم نوین به ما معرفی می کند با قدمتی معادل ۱۳.۸ میلیارد سال و وسعتی معادل ۴۵ میلیارد سال نوری و انباشته از ۱۰۰ میلیارد کهکشان از حیث گستردگی ما را به فروتنی وا می دارد و زیبایی آن حس شگفتی را در ما بیدار می کند. لیکن در کمال تعجب هر چه دانش بیشتری نسبت به آن کسب می کنیم فاصله ما و کیهان کاهش می یابد.

شاید کیهان از حیث وسعت نامحدود و فراتر از حد تصور ما انباشته از دنیاهای بیگانه باشد اما علم کنونی نشان می دهد که ما برای زنده ماندن به آن نیاز داریم. بدون ستارگان، عناصری که برای به وجود آمدن ما لازم بود فراهم نمی شد. اگر کیهان چنین وسعتی نداشت ستارگان فرصت کافی برای اجرای کیمیاگری خود نداشتند و کیهان نمی توانست عمری چنین طولانی داشته باشد. از دید کسانی که به این منظره بالقوه بی انتها می نگرند هیچ چیز زائد و بیهوده ای در عالم وجود ندارد. بنابراین حکایت کیهان داستان زندگی ماست و رد پای انسان را در سپیده دم پیدایش وی تاکنون دنبال می کند.

اینکه سفر ما به انتهای کیهان که با زندگی هر روزمان مرتبط است محور اصلی این کتاب می باشد. بنابراین نیازی به تاکید نیست که اکتشاف – چه عقلی و چه عملی – اساس تمدن است. شاید فرستادن موشک به کره ماه و ساختن تلسکوپ برای دریافت نور کهکشان های دوردست امری تجملی جلوه کند. اما چنین نظری سطحی و نادرست و حتی شاید حماقت محض باشد. ما در کیهان بخشی از جهان هستیم و سرنوشت ما با آن گره خورده است. ما در کیهان زندگی می کنیم و حیات کیهان بخشی از وجود ماست. بنابراین چه کاری مهم تر از درک ساز و کار آن است؟

وقتی مشغول نوشتن این کتاب بودم می خواستم مطالبی فراتر از گشت و گذاری ساده برای درک شگفتی های کیهان بنویسم. البته سیاهچاله ها، برخورد کهکشان ها و ستارگان در حاشیه زمان مطالب جذابی هستند و در کتاب به آنها می پردازیم، اما اگر بخواهیم بعنوان یک نظاره گر، تفننی به دانش ستاره شناسی عهد باستان بپردازیم سر رشته را گم می کنیم. تلسکوپ ها در حکم آزمایشگاه هایی هستند که می توانیم میزان درک خود را از شگفتی های کیهان و شرایطی که در زمین قابل دسترس نیستند افزایش دهیم.

این جملات بخشی ازین کتاب زیبا و جذاب هستند که توسط پروفسور برایان کاکس به رشته تحریر درآمده است.

لازم به ذکر است که کلیه تصاویر این کتاب در یک لوح فشرده و شامل ۹۸ صفحه ، ضمیمه کتاب است.

برایان ادوارد کاکس (Brian Edward Cox) ، متولد ۳ مارس ۱۹۶۸، فیزیک‌دان ذرات اهل انگلستان است. وی عضو انجمن سلطنتی و استاد در دانشگاه منچستر است.

همچنین وی در چندین برنامه تلوزیونی شرکت داشته است که به عنوان نمونه شما را به دیدن یک ویدئوی کوتاه تحت عنوان “آیا ما در جهان تنها هستیم؟”، دعوت می کنیم.

 

این کتاب به زبان کاملا ساده و غیرتخصصی برای درک همگان و در چهار فصل و به ترتیب زیر نوشته شده است.

 

فصل اول: پیام آوران

– داستان نور

– نور چیست؟

– سفر زمان

– تولد کیهان

 

فصل دوم: غبار ستارگان

– منشاء حیات

– کیهان اولیه

– ازبیگ بنگ تا خورشید: ستاره های اولیه

– منشاء حیات

 

فصل سوم: سقوط

– حداکثر نیرو

– کشش ماه

– احساس نیرو

– پارادوکس گرانش

 

فصل چهارم: سرنوشت

– گذر زمان

– چرخه حیات کیهان

– نظم در بی نظمی

– سرنوشت ستارگان

 

این کتاب در فصل پیام آوران در پی شناخت نور است –تنها راه ارتباطی انسان با جهان های دوری که شاید همواره دور از دسترس باقی بمانند.

در فصل غبار ستارگان آن سوال قدیمی تکرا می شود: سنگ بناهای اصلی جهان کدامند؟ چگونه ماده خام وجود انسان از بقایای بیگ بنگ به وجود آمد؟

در فصل سقوط به بازگویی داستان قدرت مهارگر بزرگ جهان “گرانش” و به چهار نیروی بنیادی طبیعت پرداخته می شود.

در فصل نهایی یا سرنوشت کوشش می شود تا با پیروی از روند توقف ناپذیر ساعت کیهانی راهی به سوی نواحی دور و آینده پیدا شود. نیز در این فصل از دانش مهندسی در ارتباط با موضوع کتاب بهره جسته و علم ترمودینامیک که راهنما در شناخت سرنوشت نهایی کیهان است را با دقت بسیار شرح داده است.

نویسنده مطلب: پرویز زاهد

عموپرویز اسمی است که از فعالیت در نی نی سایت برای من به یادگار مانده است. سایت عموپرویز محلی برای بیان نظرات آزاد گروهی از دوستان کارشناس حوزه خانواده، کسب و کار و گفت‌وگو پیرامون این موضوعات است. مقالات، حاصل تجربیات نویسندگان است و با مسئولیت ایشان منتشر می‌گردد. برای همکاری در تولید محتوی میل بزنید لطفا: parviz@gmail.com تلگرام هم با این شماره در خدمت هستم: @parvizzahed

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *