چند اصطلاح مهم در تبلیغات

در زیر چند واژه توضیح داده می شود:
حق اختراع (Patent)
طراحی صنعتی(Industrial Design)
علامت تجاری (Trade Mark)
نشان یا نام جغرافیایی (Geographical Indication)
حق مولف(Copyright)

حق اختراع (Patent)
حقی انحصاریست که برای صاحب یک اختراع در نظر گرفته می شود و منظور از اختراع در اینجا هر محصول یا فرایندی است که در حقیقت راهی نو برای انجام کاری یا راه حلی جدید برای یک مسئله باشد. پس اختراع لزوما نباید خیلی برجسته یا دارای ارزش علمی خیلی بالا باشد مثل لامپ برق موتور جت یا ماشین زمان بلکه در عالم حقوق مالکیت فکر چیزهای خیلی چیزهای ساده تر مثل خودنویس یا حتی دکمه لباس نیز همگی اختراع میباشد . حمایت قانونی از حق اختراع دارای محدودیت زمانی معمولا بیست ساله است وپس از آن از انحصار مخترع خارج می شود.

طراحی صنعتی(Industrial Design)
طراحی صنعتی در حقیقت نو آوری در جنبه های ظاهری و زیبایی شناختی محصولات صنعتی است بر خلاف اختراع که تعقییر در محتوا ونحوه کار این محصولات است . طراحی صنعتی ممکن است در ظاهر سه بعدی کالا تجسم پیدا کند مثل شکل خاصی که برای یک صندلی یا یک خودرو در نظر گرفته می شود یا در قالب طرح هاو شکل های دو بعدی ویا خطوط و رنگ های به کار رفته در یک محصول ظاهر شود مثل طراحی فرش به صورت دایره ای شکل به جای مستطیل شکل .

علامت تجاری (Trade Mark)
علامت تجاری عبارتست از هر علامتی که مشخص نماید که فلان کالا یا خدمات توسط شخص یا موسسه ای معین ارایه می شود و بدین ترتیب آن کالا یا خدمت را از نوع مشابه آن خود متمایز نماید . به عنوان مثال نشان اتومبیل مرسدس بنز که بهصورت ستاره ای در داخل یک دایره است یک علامت تجاری است یا نشان نوشابه کوکاکولاکه در حقیقت نگارش همین نام با رسم الخطی خاص در یک زمینه قرمز رنگاست . بر خلاف حق اختراع حمایت قانون از علامت تجارتی ابدی است و محدود به دوره زمانی خاصی نیست .

نشان یا نام جغرافیایی (Geographical Indication):
نام جغرافیایی تا حد زیادی به علامت تجاری شبیه است عبارتست از نام یا نشانی که بر محصولی خاص زده میشود واعلام می دارد که این محصول به منطقه جقرافیایی خاصی تعلق دارد وهمین که این محصول ریشه در آن محل دارد موجب اعتبار بیشتر واستقبال بهتر خریداران کالا از آن محصول می شود . نام جغرافیایی معمولا در مورد محصولات کشاورزی و دامی خاصی که باغ توجه به وضعیت آب وهوا و شرایط محلی از کیفیت و طعم و رایحه وممتاز بر خوردار می شودبه کار گرفته می شود مثل عسل سبلان چای سبلان یا سیگار برگ هاوانا . البته نام جغرافیایی تنها در مورد محصولات کشاورزی و دامی مصداق ندارد بلکه گاه به دلیل کیفیت بالای محصولات صنعتی که در یک منطقه خاص از جهان در ذهن مصرف کنندگان کالانام آن محل با کیفیت بالای آن کالا مترادف می شود مثل ساعت سوئیسی یا فرش ایرانی .

حق مولف(Copyright)
حق مولف به مجموعه حقوقی اطلاق می شود که به حمایت از کارها وآثار تولید ارایه یا اجرا شده توسط نویسندگان مولفان هنرمندان و سایر کسانی که اثار ادبی و هنری خلق کرده اندمی پردازد به عنوان نمونه هایی ازمحصولات مشمول حق مولف می توان به کتب اشعار آهنگ ها فیلم ها اجراهای نما یشی و مانند اینها اشاره کرد .

نویسنده مطلب: پرویز زاهد

عموپرویز اسمی است که از فعالیت در نی نی سایت برای من به یادگار مانده است. سایت عموپرویز محلی برای بیان نظرات آزاد گروهی از دوستان کارشناس حوزه خانواده، کسب و کار و گفت‌وگو پیرامون این موضوعات است. مقالات، حاصل تجربیات نویسندگان است و با مسئولیت ایشان منتشر می‌گردد. برای همکاری در تولید محتوی میل بزنید لطفا: parviz@gmail.com تلگرام هم با این شماره در خدمت هستم: @parvizzahed

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *