چگونه بعد از ترک سیگار ریه های خود را تقویت کنیم؟

مصرف سیگار معمولاً باعث آسیب های جدی به ریه ها میشود. ترک سیگار بهترین راه برای توقف صدمات ریوی است. هنگامی که سیگار را ترک میکنید، راه های زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوانید ریه های خود را تقویت کرده و روند بهبود را تسریع ببخشید.
معمولاً مدت زمان بهبود ریه ها به مدت زمان مصرف سیگار و بیماریهای مرتبط با استعمال سیگار بستگی دارد اما آنچه مهم است این است که هر وقت تصمیم به ترک سیگار گرفتید، بهترین کار ممکن را انجام داده اید.

* از افراد سیگاری دوری کنید. اگر شما در معرض دود افراد سیگاری قرار بگیرید هم به سلامتی شما آسیب میرساند. اگر دوستان شما سیگاری هستند از انها بخواهید که در حضور شما سیگار نکشند.

* به طور مدام ورزش کنید. ورزش مداوم ریه های شما را تقویت کرده و توانایی آنها را افزایش میدهد. چند بار در هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید.
قبل از مشورت با پزشک معالج خود از رژیم های غذایی استفاده نکنید. پزشک میتواند به شما کمک ورزش روتین انجام داده و با توجه به وضعیت بدنی فعلی، برای شما رژیم مناسب را تجویز میکند. اگر ورزش و رژیم را رعایت کنید، بهبودی زودتر عاید شما می شود.

* ورزش های هوازی انجام دهید. این نوع ورزش ها، عملکرد ریه را بهبود میبخشند.
از طریق بینی هوا را داخل بدن برده و از طریق دهان خارج کنید. این نوع تنفس بسیار مفید است. بازدم شما باید دوبرابر دم باشد. البته میتوانید از پزشک معالج خود هم کمک بگیرید و راه های تنفس مفید را به شما آموزش دهد.

* از غذاهایی که برای سلامت ریه مفید هستند استفاده کنید. غذاهای حاوی آنتی اکسیدان از التهاب جلوگیری کرده و ریه را تقویت میکند. میوه ها و سبزیجات از منابع غنی آنتی اکسیدان هستند.
سلنیوم معدنی، ماده ای مفید برای بدن است که در ماهی، آجیل، تخم مرغ، مرغ، جگر و سیر یافت میشود. منیزیم نیز ماده مفید دیگری است که در سبزیجان برگ دار، آجیل، حبوبات، شیر و گوشت وجود دارد.
شما میتوانید با مشورت پزشک خود، از ویتامین ها و مکمل های گیاهی نیز استفاده کنید. او میتواند مقدار مورد نیاز بدن شما را بگوید.

نویسنده مطلب: پرویز زاهد

عموپرویز اسمی است که از فعالیت در نی نی سایت برای من به یادگار مانده است. سایت عموپرویز محلی برای بیان نظرات آزاد گروهی از دوستان کارشناس حوزه خانواده، کسب و کار و گفت‌وگو پیرامون این موضوعات است. مقالات، حاصل تجربیات نویسندگان است و با مسئولیت ایشان منتشر می‌گردد. برای همکاری در تولید محتوی میل بزنید لطفا: parviz@gmail.com تلگرام هم با این شماره در خدمت هستم: @parvizzahed

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *