مقابله با استرس

هر کس در زندگی خود ممکن است بر اثر موقعیت های تنش زا و یا موقعیت های خارج از کنترل با استرس روبه رو شود. صرف نظر از عامل به وجود آوردنده استرس، همه افراد در زندگی باید بدانند چگونه با استرس مقابله کنند تا سالم مانده و روح و ذهن خوبی داشته باشند. اگرچه موقعیت های استرس زا همیشه وجود دارند، اما باید یاد بگیرید چگونه با این موقعیتها کنار بیائید و استرس را از خوددور کنید.

  1. موقعیت هایی را که نیازمند توجه شماست شناسایی کنید. هیچ گاه همه چیز تحت کنترل شما نیست، گاهی بهتر است درباره مشکلاتی که هیچ کاری نمی توانید انجام دهید، اندوهگین نشوید و استرس به خود راه ندهید. انرژی خود را برای موقعیت های استرس زایی صرف کنید که میدانید قابل حل است.
  2. برای سلامت جسمانی خود هم ارزش قائل شوید. سیگار کشیدن را قطع کنید، از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید و پرخوری نکنید. فعالیت های محرک که سبب زیاد شدن استرس شما شده، مصرف مشروبات الکلی و پرخوری تنها به مشکلات کوتاه مدت و بلند مدت شما اضافه می کنید. از مواد غذایی استفاده کنید که انرژی لازم برای مقابله با استرس را به شما میدهند.
  3. ورزش کنید. ورزش دوای درد بسیاری از بیماریها و مشکلات من جمله استرس است. با ورزش شما انرژی اعصاب بدن را سوزانده و مقدار آندورفین را در مغز کاهش میدهید. با ورزش کردن نه تنها به اندام مناسب میرسید، بلکه در آینده نیز توانایی بدن را برای مقابله با استرس افزایش میدهید.
  4. یاد بگیرید که قاطعانه ” نه” بگوئید. شما همیشه نمیتوانید همه کاری برای افراد انجام دهید. گاهی استرس ما ناشی از عدم داشتن وقت کافی برای انجام کارها است. البته انجام کار برای دوستان و فامیل امری بسیار نیک و پسندیده است اما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که شما و خانواده شما در درجه اول اولویت هستند. اگر برای انجام کارها واقعاً وقت ندارید، با احترام به طرف مقابل بگوئید.
  5. برای انجام کارهای خود وقت بگذارید. گاهی ممکن است با حسن نیت بیش از اندازه برای افراد، اهداف غیر معقول برای خود در نظر بگیرید. اگر بخواهید در تمام مراحل زندگی از همه بالاتر باشیدو ترقی کنید، مطمئناً پیشرفت نخواهید کرد. اما دل بستن به اهداف کوچک هم نتیجه ای در بر نخواهد داشت. به جای انداختن تمام کارها به آخر سال، سعی کنید کارهای خود را اواخر هر ماه به تدریج انجام دهید.
  6. برای تفریحات و سرگرمی هم وقت بگذارید. اگر قبلاً نمی توانستید کاری را که به آن علاقه دارید انجام دهید، آخر هفته برای آن وقت بگذارید و کار مورد علاقه خود را انجام دهید. مساله مهم این است که برای فعالیت های دلخواه خود وقت بگذارید. ممکن است بعد از خواندن یک کتاب و یا بازی کامپیوتری احساس آرامش کنید.
  7. از خواب نیمروز استفاده کنید.

    یکی دیگر از راه های سالم ماندن روحی و جسمی، خواب نیمروز است. هیچ کس نمیتواند موقعی که خسته است با موقعیت های استرس زا برخورد کند و از سوی دیگر، خستگی خود میتواند باعث به وجود آمدن مشکلات بیشماری شود. بنابراین، شب ها زود به رختخواب رفته، به اندازه کافی و راحت بخوابید و از خواب نیمروز استفاده کنید. با این کار، توانایی شما برای مقابله با مشکلات بیشتر خواهد شد.

توصیه ها و هشدارها:

یاد بگیرید که همیشه شیوه هایی برای آرامش یاد بگیرید. مدیتیشن یکی از راه هایی است که استرس را کاهش داده و ماهیچه را به حالت آرامش میرساند.

——————

مطالعه این نوشته ها را توصیه میکنیم:

وقتی مادر و نوزاد با هم به جنگ سرطان سینه می روند
این زن وقتی حامله بود متوجه شد که سرطان سینه دارد و بلافاصله مجبور شد یک سینه‌اش را بردارد و تحت شیمی درمانی سرطان سینه قرار بگیرد. پسرش اما به دنیا آمد و او پسرش را با یک سینه شیر داد.

 

تشدیدکننده احساس غم و اندوه در افراد چیست؟
اگر غم و اندوه فرد حل نشده باقی بماند و با فعالیت های روزانه تداخل پیدا کند، این غم و اندوه در فرد به مشکلات حادتر و احساس اندوه بیشتر منجر خواهد شد.

 

چگونه فروش اینترنتی خودمان را شروع کنیم؟
اینک مردم به فروشگاه های اینترنتی اعتماد می کنند. پس شما هم می توانید از این فرصت استفداه کنید. اینترنت، میدان رقابتی برای همه است خصوصا افراد با هدفهای بزرگ. انسان هایی با همت و پشتکار. سرزمین رویائی برای آرزویهای بزرگ.

نویسنده مطلب: پرویز زاهد

عموپرویز اسمی است که از فعالیت در نی نی سایت برای من به یادگار مانده است. سایت عموپرویز محلی برای بیان نظرات آزاد گروهی از دوستان کارشناس حوزه خانواده، کسب و کار و گفت‌وگو پیرامون این موضوعات است. مقالات، حاصل تجربیات نویسندگان است و با مسئولیت ایشان منتشر می‌گردد. برای همکاری در تولید محتوی میل بزنید لطفا: parviz@gmail.com تلگرام هم با این شماره در خدمت هستم: @parvizzahed

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *