رفتار با نوجوانان پرخاشگر

نوجوانان به طور دائم رفتار های خود را تغییر میدهند. اما دانستن نوع رفتار و برخورد با او، میتواند به شما کمک کند رابطه ای دوستانه و آرام با نوجوان خود برقرار کنید و احترام متقابل بین شما و او به وجود آید. دعوا و مرافعه و کتک کاری با نوجوان هیچ دردی را درمان نمی کند. بهتر است راه های دیگر را هم امتحان کنید.

  1. به نوجوان خود مسئولیت بدهید اما این کار را عاقلانه انجام دهید. اگر نوجوان احساس کنید که به او احترام گذاشته نمیشود، به شما هم احترام نخواهد گذاشت. دادن مسئولیت های مهم به او، باعث میشود نوجوان احساس ارزشمندی کند. به جای دادن مسئولیت هایی مانند تمیز کردن اتاق، مسئولیت مهمتری به او بدهید. با این کار، اعتماد خود را به نوجوان با دادن وظایف مهم نشان خواهید داد.
  2. به جای گفتن آنچه انتظار انجام دادن آن را توسط نوجوان دارید، انتخاب به او ارائه دهید. دادن چندین انتخاب به نوجوان، این احساس را به او میدهد که میتواند کنترل بیشتری را روی زندگی داشته باشند و در نوجوانان هنجارشکن باعث رضایت آنها و بهبود روابط آنها میشود. به جای اینکه مستقیم به نوجوان خود بگوئید که از او انتظار نمرات بهتری را دارید، به او پیش نهاد دهید که یا نمرات بهتری بگیرد و یا به فعالیت های فوق برنامه بپردازد.
  3. اگر احساس میکنید که درجه عصبانیت شما به بالا میرود، قدری زمان به خودتان بدهید. با نوجوان خود بحث نکنید و به او بی احترامی نکنید. اجازه ندهید که او بفهمد کنترل خود را از دست داده اید. فریاد نزنید و فحش ندهید و کاری نکنید که بعداً دچار تاسف شوید. اگر با نوجوان خود بحث کردید، اتاق را ترک کنید و مدت زمانی را به خود اختصاص دهید تا بتوانید تصمیمان عقلانی بگیرید. اگر نوجوان شما ببیند که رفتارهای شما احترام آمیز است، از شما بیشتر اطاعت کرده و راه درست را در پیش می گیرد.
  4. به نوجوان مکان امنی را بدهید تا بتواند با شما ارتباط مناسبی را برقرار کند. هنگام صحبت نباید کنترل خود را از دست داده و با او کاملاً بیطرف صحبت کنید. اگر در ماشین راحت هستید که با او صحبت کنید، میتوانید هنگام رانندگی به او حرف بزنید.اگر نوجوان شما ببینید که به راحتی میتواند با شما درددل کرده و حرف ها را به شما بگوید، بیشتر با شما احساس راحتنی کرده و میبیند که شما از یک والدین غر غرو بسیار بهتر هستید.
  5. اگر میخواهید با نوجوان خود دعوا کنید، این کار را هوشمندانه انجام دهید. اگر شما والدینی هستید که بر سر کوچکترین مساله با نوجوان خود دعوا کرده و سر او داد میزنید، چند دقیقه به خود وقت دهید و به این فکر کنید که دقیقاً چه پیامی به نوجوان خود منتقل میکنید. بری رفتارها حد مشخصی را در نظر بگیرید و دقیقاً بدانید برای چه مبارزه میکنید. هر چیزی ارزش این را ندارد که به خاطر آن بحث و جدل راه بیاندازید. رفتارها را در خانه تغییر دهید و از خودتان شروع کنید تا تغییرات مثبت را در خود و نوجوان خود ببینید.

نویسنده مطلب: پرویز زاهد

عموپرویز اسمی است که از فعالیت در نی نی سایت برای من به یادگار مانده است. سایت عموپرویز محلی برای بیان نظرات آزاد گروهی از دوستان کارشناس حوزه خانواده، کسب و کار و گفت‌وگو پیرامون این موضوعات است. مقالات، حاصل تجربیات نویسندگان است و با مسئولیت ایشان منتشر می‌گردد. برای همکاری در تولید محتوی میل بزنید لطفا: parviz@gmail.com تلگرام هم با این شماره در خدمت هستم: @parvizzahed

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *